Blog

Naturalne sposoby na koloryzację włosów.

Jednym z popularnych metod farbowania włosów jest użycie naturalnych farb, w których skład wchodzą zioła oraz rośliny, które wypuszczają naturalny barwnik przy specjalnym ich przygotowaniu m.in. liście lawsonii bezbronnej (henna) oraz strączyniec (cassia). W przeciwieństwie do farb chemicznych, które przy koloryzacji osłabiają kondycje włosów, naturalne zioła nadając koloryt również odżywiają i pogrubiają włosy. Właśnie dzięki temu są tak popularnym rozwiązaniem przy zmianie koloru włosów.

Jak stosować naturalne farby do włosów?

Naturalne farby do włosów rządzą się swoimi prawami. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jaki kolor osiągniemy, gdyż dużo zależy od naszego koloru wyjściowego, a także odpowiedniego przygotowania ziół. Warto także wziąć pod uwagę, że farbowanie ziołami jest czasochłonnym procesem, więc jeżeli decydujemy się na farbowanie naturalne musimy uzbroić się w cierpliwość. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie naturalnej farby, którą zakupimy w drogerii. Aczkolwiek trzeba się przygotować, że efekt może być mniej intensywny od mieszanki ziół, ale proces koloryzacji jest zdecydowanie prostszy i szybszy, gdyż wystarczy stosować się do załączonej instrukcji.

Jednakże jeżeli decydujemy się na farbowanie mieszanką ziół sprawa ma się trochę inaczej, ale jeżeli lubisz zabawę w domowego chemika może sprawić ci to wiele radości. Przed pierwszym razem z barwiącymi ziołami warto zagłębić się bardziej w świat naturalnych farb. Dzięki zdobytej wiedzy będziemy mieć większą kontrolę nad farbowaniem włosów i bardziej prawdopodobne będzie uzyskanie wymarzonego koloru. Często bez podstawowej wiedzy są popełniane błędy takie jak za krótkie trzymanie przygotowanych ziół na głowie, a nawet złe ich przygotowanie. Takie sytuacje mogą skutkować nawet uzyskaniem koloru glona, dlatego warto poczytać parę artykułów lub poprosić o poradę doświadczoną osobę.

Zacznijmy więc od tego jak przygotować naturalną farbę, żeby uzyskać preferowany kolor. W tej części artykułu skupie się głównie na odcieniach rudości. Będą nam potrzebne: woda destylowana, dodatek zakwaszający np. acerola, sok z cytryny, naturalne dodatki takie jak miód, słodka papryka, rękawiczki; folia spożywcza; ręcznik, które można wybrudzić. Mając wybraną już mieszankę ziół oraz przygotowane odpowiednie składniki możemy przejść do przykładowego przepisu.
1. Mieszankę ziół  wsypujemy do miski i zalewamy przegotowaną wodą, która wystygła do 50°C. Jest to ważne, żeby kontrolować temperaturę wody, żeby zioła wypuściły barwnik. Mieszamy zioła do uzyskania gładkiej konsystencji.
2. Trwałość koloryzacji zależy od zakwaszenia. Zioła (w tym wypadku henna) lubią kwaśne środowisko. Możemy dodać jeden z wcześniej podanych składników.
3. Mieszankę zakrywamy folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na 5-12 godzin.
4. Farbujemy każde pasmo włosów, a następnie zawijamy włosy w folie i nakładamy na nie ręcznik lub czapkę, żeby trzymać ciepło. Czekamy minimum 3 godziny, ale warto trzymać 5-7 godzin.
5. Spłukujemy dokładnie zioła samą wodą. Nie myjemy włosów szamponem przez 48 godzin, gdyż przez ten czas będzie się wytwarzać barwnik.
6. Ciesz się kolorem włosów.

Może wydawać się to skomplikowane na początku, ale kondycja twoich włosów po farbowaniu zrekompensuje ci ten poświęcony czas na farbowanie zołami. Więcej na temat koloryzacji powie Ci fryzjer Bielsko w salonie fryzjerskim Wokulski.

 

Jak w naturalny sposób przyciemnić kolor włosów?

Do przyciemnienia koloru włosów można wykorzystać naturalne sposoby, które można wykonać samodzielnie w zaciszu domowym. Jest to idealna metoda dla osób, które nie chcą poddawać się zabiegowi farbowania, ale chcą zmienić kolor włosów, a także poprawić ich kondycje. Natura hojnie obdarzyła nas w rośliny, które możemy wykorzystać do tworzenia wywarów lub płukanek, które zmienią kolor włosów oraz poddadzą włosy regeneracji.

Przy naturalnym przyciemnianiu włosów ważna jest regularność, gdyż mało prawdopodobne jest uzyskanie przyciemnienia od razu. Jednakże silnym sposobem na uzyskanie ciemniejszej barwy włosów jest wykorzystanie łupin orzechów włoskich. Wystarczy, że rozdrobnione łupiny orzechów zagotujesz w wodzie przez 2 godziny. Tak przygotowany wywar stosujemy po ostygnięciu oraz przecedzeniu na umyte włosy. Po użyciu bezpośrednio na włosy nie płuczemy ich. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie mieszanki ziół, które mają właściwości przyciemniające. Możemy użyć do tego ziół takich jak pokrzywa, szałwia oraz skrzypu polnego. Z takiej mieszanki przygotowujemy płukankę, która jest bardzo prosta do zrobienia. Około 3 łyżek ziół zalewamy wrzącą wodą i stosujemy po ostygnięciu na włosy. Wywar do przyciemnienia włosów możemy także zrobić z mielonych ziaren kawy. Działa to na takiej samej zasadzie jak wcześniej podane przepisy na płukankę. Sposobem, który wymaga większego zaangażowania jest farbowanie henną lub indygo. Jest to o wiele skuteczniejsza metoda przy przyciemnianiu włosów, ale trzeba poświęcić dużo czasu na uzyskanie koloru, który nas interesuje.

Zachęcam do eksperymentowania z naturalnymi metodami, możesz nawet spróbować stworzyć swój własny unikalny przepis na odżywczy i przyciemniający wywar na włosy, a także próbować gotowych mieszanek ziół. Przy tworzeniu płukanek jest dużo możliwości, gdyż można dodać składniki, które są najbardziej dostępne i preferowane dla nas.

 

Jak naturalnie rozjaśnić kolor włosów?

Mam niezbyt dobrą wiadomość, gdyż niestety nie da się rozjaśnić włosów ziołami, ale możesz wykorzystać domowe metody. Jednakże są to sposoby głównie dla osób, które posiadają włosy w odcieniach blond. Osoby z ciemnymi włosami są zmuszone skorzystać z chemicznych sposobów, żeby uzyskać zadowalający efekt. Posiadając jaśniejsze włosy można wykorzystać domowe metody, ale jest to dosyć ryzykowne ze względu na niekontrolowany proces oraz wbrew przekonaniu o naturalnych metodach mogą skutkować zniszczeniem oraz wysuszeniem włosów.

Jednym z metod jest utworzenie mieszanki soku z cytryny z maską do włosów oraz nawilżającymi dodatkami. Nigdy nie stosuj soku z cytryny na włosy i skórę głowy bez rozcieńczenia, gdyż cytryna posiada bardzo silne właściwości i może skutkować przesuszeniem włosów. Stosowanie soku z cytryny w mieszance jest o wiele bezpieczniejsze, jednakże i tak możemy spodziewać się lekkiego przesuszenia. Warto po takim zabiegu zastosować olejek i potrzymać go trochę dużej niż zwykle na włosach. Do rozjaśnienia możemy użyć miodu oraz rumianku. Do naparu z rumianku wystarczy dodać miód, a proporcje zależą od naszych osobistych preferencji.

Podane metody nie są idealne i nie sprawią, że osiągniesz platynowy blond w razie problemów pomocą służy dobry fryzjer Bielsko-Biała. Efekt rozjaśnienia będzie bardziej subtelny, gdyż są to dosyć eksperymentalne metody rozjaśniania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby próbować różnych metod, bo czasami efekt może nas zaskoczyć.

 

Jakie naturalne farby użyć?

Rynek kosmetyczny jest obfity w ciekawe propozycje dotyczące naturalnego farbowania. Jedna z farb naturalnych na którą warto zwrócić uwagę jest farba ziołowa Khadi. Jest to mieszanka ziół, a w zależności od wybranego odcienia znajdziemy tam m.in henne, indygo, cassie. Jest to mieszanka, która posiada bardzo dobrą jakość, ale nie jest tak szeroko dostępna, więc małe prawdopodobieństwo, że znajdziemy ją w drogerii. Jednakże warto wykorzystać zasoby Internetu i ją zakupić, gdyż jest to pozycja, która posiada dużo dobrych opinii. Naturalną farbą jest także Tints of Nature. Jest to pozycja, która jest idealną alternatywą dla farb chemicznych. Farba tej firmy ma bardzo podobny sposób użycia co farby chemiczne, więc pozwala to na szybsze uzyskanie efektu kolorystycznego, który nas interesuję. Kolejną pozycją, którą można użyć do farbowania i posiada naturalny skład, jest Joanna Naturia Organic. Znalezienie jej w ulubionym sklepie nie będzie wielkim wyzwaniem, gdyż Joanna jest firmą, która jest znana większości i posiada pozytywne opinie konsumentów.  Farbowanie nie powinno stanowić wyzwania, gdyż wystarczy stosować się do instrukcji, która jest załączona do opakowania.

Używanie naturalnych metod farbowania posiada dużo plusów, ale także ma swoje minusy. Przy wyborze tej metody koloryzacji warto brać pod uwagę te aspekty, gdyż nie jest to metoda dla wszystkich. Trzeba pamiętać, że włosy są dla nas, a nie odwrotnie. To my mamy się dobrze czuć w swoim kolorze, dlatego też warto wychodzić poza schematy i próbować nowych rzeczy, gdyż może to być akurat metoda, która pozostanie z nami na dłużej.