Blog

Jak zatrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Długie, lśniące, zdrowe, a co najważniejsze gęste włosy to marzenie każdej kobiety. Dla większości włosy są wyznacznikiem kobiecości, lecz niestety ogromna ilość z nas ma problem z ich nadmiernym wypadaniem. Średnia ilość, która powinna nam dziennie wypadać według lekarzy wynosi 100 włosów. Wiadomo, że ta ilość w zależności od naszego zdrowia i genetyki może się różnić. Lecz co zrobić, gdy włosy wypadają nam garściami i nie możemy nad tym zapanować? 
W tym momencie rozwiejemy wszystkie wątpliwości na temat dlaczego? Jak? I co robić. 

Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny.

 • Stres – najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest przemęczenie i za duża presja. Włosy również reagują na nasz stan i stają się osłabione.
 • Problemy z tarczycą – następną możliwością mogą być problemy z tarczycą. Aby móc przejść do następnego kroku, jakim jest niwelowanie problemu, warto iść do lekarza i wykluczyć problemy zdrowotne.
 • Choroby skóry głowy – być może nieświadomie chorujesz na grzybicę, łuszczycę albo łojotokowe zapalenie skóry. Jak wspomniałam wcześniej – należy udać się do lekarza specjalisty i to sprawdzić.
 • Anemia – przyczyną wypadania włosów może być również niedobór żelaza lub cynku. W takim wypadku należy wykonać badanie krwi.
  inne choroby – każda choroba może wpłynąć na stan naszych włosów, dlatego ważne jest przed przystąpieniem do usunięcia tego problemu, skonsultowanie się z lekarzem, gdyż być może jest to niezależne od Ciebie.
 • Zła dieta – sposób żywienia również wpływa na stan naszych włosów. Warto jest pełnowartościowe posiłki, aby zapewnić włosom wszystkie niezbędne witaminy do ich prawidłowego „funkcjonowania”.
 • Niepożądane działanie leków – z niektórymi przyjmowanymi przez Ciebie lekami, organizm może walczyć i przy tym pozbywać się włosów. Przeczytaj receptę i zdobądź więcej informacji na ten temat.
 • Pory roku – okresami, kiedy włosy mogą wypadać w większych ilościach są jesień i wiosna. W tym czasie zwróć  na nie szczególną uwagę.
 • Nieodpowiednia pielęgnacja – czynnikami, które mogą spowodować ich nadmierne osłabienie może być: częste farbowanie, wysuszenie lub stosowanie zbyt silnych preparatów do pielęgnacji.
 • Łysienie androgenowe – jest to choroba uwarunkowana genetycznie i niestety bardzo ciężko z nią walczyć. Jest to choroba na podłożu hormonalnym. U kobiet może się objawiać utratą włosów na czubku głowy, z reguły u mężczyzn powstają tzw. „zakola”

Co zrobić, gdy włosy nadmiernie wypadają? Metody leczenia.

 • Stosowanie zabiegów na skórę głowy – jest to najskuteczniejsza forma walki z wypadaniem włosów. Mezoterapia igłowia dostarcza substancje odżywcze bezpośrednio do komórki włosa, pobudzają mikrokrążenie skóry głowy oraz rozszerzają pory. Urządzenia laserowe jak szczotki emitujące światło lasera stymulują komórki włosa, przez co włosy stają się zdrowsze i grubsze.
 • Wcierki – preparaty trychologiczne do wcierania w skórę głowy powodują zahamowanie wypadania włosów – oczywiście przy prawidłowym oczyszczeniu skóry przez zaaplikowaniem tych specyfików.
 • Kuracja hormonalna i witaminowa – działa „od środka” na nasze dolegliwości. Reguluje poziom gospodarki hormonalnej – przed ich stosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.
 • Witaminy i mikroelementy – na zatrzymanie wypadania włosów najlepiej działają: biotyna, witaminy A, B, C, E, a także cynk i żelazo.
  jeśli sytuacja jest już naprawdę poważna warto zgłosić się do lekarza po leki sterydowe. Oczywiście już w tragicznych przypadkach.

Jak pielęgnować wypadające włosy?

W przypadku wypadających włosów, które są suche i zniszczone – należy obchodzić nie z nimi bardzo ostrożnie i delikatnie. Przed myciem należy bardzo delikatnie je rozczesać, aby nie zostały supełki, gdyż to może spowodować jeszcze większą ilość wypadających włosów – a tego chcemy za wszelką cenę uniknąć. A po drugie – walka z kołtunami osłabi jeszcze bardziej cebulki włosów, przez co te staną się jeszcze bardziej wrażliwe. Więcej na podstronie fryzjer Bielsko.
Myjemy włosy ciepłą wodą – łuski włosa rozszerzają się wtedy, przez co składniki mogą lepiej wniknąć w ich strukturę. Następnie wylewamy niedużą ilość szamponu na dłonie i wmasowujemy go w skórę głowy, później przeciągając piane po całej długości. Wszystko spłukujemy letnią wodą.
Należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość odzywki na całych włosach (spokojnie, nie żałuj jej) i rozprowadzić ją szczotką, aby była równomiernie rozłożona. Zapobiega to późniejszemu splataniu i w tym momencie okrąg nie zamyka.
Spłukujemy odżywkę i gotowe!

Jak dbać o włosy, aby nie wypadały? Profilaktyka

Keratyna – jest naturalnym budulcem włosa, a jej obecność w produktach do włosów zapewni nam odżywienie i regeneracje zniszczonego włosa. Składnik ten znajdziemy m.in w szamponach i maskach.
Prawidłowo zbilansowana dieta również zabezpieczy nas przed wypadaniem włosów. Warto wzbogacić posiłki o żelazo i witaminy. Tłuste ryby są dobrym rozwiązaniem, gdyż zawierają kwasy omega-3. Możesz przemycić miedzy posiłkami jako przekąskę orzechy oraz pełne ziarna, zawierajace spore ilości cynku.
Aby się wspomóc i przy okazji uzupełnić dietę możesz sięgnąć po suplementy diety. Tabletki na wzmocnienie włosów zawierają m.in. biotynę, skrzyp polny, drożdże i witaminy – składniki, które świetnie wpływają na ich porost. jednak zawsze pamiętaj, żeby najpierw zasięgnąć porady u dobry fryzjer Bielsko, który prawidłowo dobierze kurację do twoich włosów.

Najważniejszą rutyną jaką musisz wprowadzić do swojego życia jest po prostu dbać o siebie i swoje zdrowie. Do droga do pięknych i zdrowych włosów, jak również do zdrowej głowy.