Blog

Jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy i włosy?

Sklepowe półki uginają się pod ilością dostępnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Ogrom produktów, które różnią się pomiędzy sobą pod względem przeznaczenia i zastosowania, może powodować zagubienie u osób, które nie są zaznajomione z tematem dbania o włosy. Warto jednak poświęcić chwilę, aby poznać dokładniej temat świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Może się wtedy okazać, że dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom nasze napuszone włosy zmienią się w pięknie zdefiniowane loki, a wiecznie przyklapnięte włosy nabiorą objętości.

Pielęgnacja skóry głowy krok po kroku

Przyjęło się, że szampon służy do mycia włosów. W końcu na ich opakowaniach możemy znaleźć informacje mówiące o tym, że są przeznaczone na przykład do włosów zniszczonych lub farbowanych. Jednak głównym zastosowaniem szamponu jest tak naprawdę mycie skalpu. Jest to zatem najbardziej podstawowy i najważniejszy element pielęgnacji skóry głowy. Przy wyborze szamponu musimy pamiętać, że powinien on przede wszystkim być dobrany do skóry naszej głowy. Na stan naszych włosów zdecydowanie większy wpływ niż szampon mają produktu takie jak odżywki, maski czy olejki. Kolejnym krokiem, który pomaga zadbać o stan skóry głowy to specjalne peelingi przeznaczone do skóry głowy. Regularne stosowanie peelingu pomaga w dokładniejszym oczyszczeniu skóry głowy (sprawdź ofertę fryzjera Bielsko). Odpowiednio dobrany peeling (mechaniczny lub kwasowy) pozwala na skuteczne pozbycie się martwego naskórka i rozpuszczenie keratyny. Kolejnymi, coraz bardziej popularnymi kosmetykami pielęgnującymi skórę głowy są wcierki. Regularne wcieranie tego typu produktu w skórę głowy pobudza krążenie i przyspiesza porost włosów oraz poprawie kondycję skalpu.

Zabiegi na skórę głowy

Gdy nasza skóra posiada specjalne wymagania lub efekty, które przynoszą produkty drogeryjne są dla nas niewystarczające, warto oddać naszą skórę głowy w ręce specjalisty. Trycholog, bo tak nazywa się specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami oraz skórą głową, po wstępnym wywiadzie będzie w stanie doradzić zabieg najlepiej odpowiadającym naszym potrzebom i oczekiwaniom. Wśród dostępnych zabiegów na rynku można wymienić takie jak mezoterapia skóry głowy, osocze skóry głowy czy infuzja tlenowa skóry głowy. Warto wspomnieć, że wizyta u trychologa to idealne rozwiązanie jeżeli mierzymy się z takimi problemami jak łuszczyca, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łupież czy łysienie androgenowe.

Produkty do pielęgnacji skóry głowy

Jak już wspomniano wcześniej, szampon dobrany odpowiednio do potrzeb naszego skalpu to podstawa świadomej pielęgnacji skóry głowy. Warto jednak rozważyć zakup dwóch szamponów – jednego łagodniejszego przeznaczonego do codziennego mycia włosów oraz drugiego, który posiada mocniejsze substancje oczyszczające. Taki szampon, zwany potocznie „rypaczem”, powinien być stosowany raz, dwa razy w tygodniu w celu dokładniejszego oczyszczenia skóry głowy. Nadużywanie tak silnie oczyszczających szamponów może spowodować podrażnienie skalpu, co będzie skutkować silniejszym przetłuszczaniem się skóry głowy. Kolejnym niezbędnym produktem dbającym o naszą skórę głowy jest peeling. Możemy wybrać peeling mechaniczny, gdzie elementem peelingującym mogą być na przykład drobinki z pestek owoców. Jeżeli posiadamy wrażliwą skórę głowy lub obawiamy się nadmiernego podrażnienia to powinnyśmy wybrać wtedy peeling oparty na enzymach owocowych lub kwasach. Do codziennej pielęgnacji skóry głowy warto dodać również wcierki. Na rynku mamy dostępnych coraz więcej rodzajów wcierek, dzięki czemu jest łatwiej dobrać produkt do potrzeb skóry. Możemy więc wybierać spośród wcierek regulujących wydzielanie sebum, wzmacniających włosy czy przyśpieszających ich porost. Do pielęgnacyjnej rutyny warto dodać również maskę trychologiczną do skóry głowy. Również Twój tani fryzjer Bielsko posiada w ofercie podobnego typ zabiegi – umów się na wizytę w zakładce KONTAKT. Taki produkt jest specjalnie dostosowany do skóry głowy, dzięki czemu wszystkie zawarte w nim składniki aktywne o wiele łatwiej przenikają w głąb skalpu, a co za tym idzie docierają do korzeni włosów o wiele skuteczniej niż pozostałe produkty.

Produkty do pielęgnacji włosów

W celu dobrania odpowiednich kosmetyków pielęgnujących włosy dobrze jest określić porowatość swoich włosów. Wynika to z tego, że włosy o niskiej porowatości mają inną budowę niż włosy wysokoporowate, a co za tym idzie zupełnie inne potrzeby związane z pielęgnacją. Podstawowym kosmetykiem pielęgnującym nasze włosy powinna być odżywka stosowana po każdym myciu skóry głowy. Zadaniem odżywki jest przede wszystkim zatrzymanie nawilżenia we włosie. Dzięki temu nasze włosy są miękkie, gładkie i błyszczące. Co drugie, trzecie mycie powinno się również stosować maskę do włosów. Posiada ona o wiele bardziej skoncentrowaną formułę, a trzymanie jej na włosach przez kilka minut powoduje, że do wnętrza włosów przenika większa ilość składników pielęgnacyjnych. Końcowym elementem podstawowej pielęgnacji włosów powinien być olejek lub serum do włosów. Jest to najczęściej oleista lub kremowa emulsja, którą stosuje się na umyte, wilgotne lub już całkiem suche włosy. Głównym zadaniem olejku lub serum jest zatrzymanie nawilżenia we włosie i ochrona go przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo, taki oleisty produkt jest w stanie pomóc ujarzmić niesforne, napuszone lub przesuszone włosy.