Blog

Czym jest PEH? Świadoma pielęgnacja włosów.

Poniższy artykuł to wszystkie informacje, których potrzebujesz do świadomej pielęgnacji włosów. Odpowiadamy na pytanie czym jest równowaga PEH. Dowiesz się jak ustalić swój rodzaj włosów oraz pomożemy Ci odczytać zawiłe etykiety popularnych kosmetyków. Zapraszamy do lektury.

Co to jest PEH?

PEH to polski akronim, w którym każda litera odpowiada jednej z grup składników odpowiedzialnych za równowagę włosów:

  • P jak proteiny – naturalne białka takie jak keratyna, kolagen, elastyna.
  • E jak emolienty – substancje o charakterze olejowym, które są umieszczane w kosmetykach. Przykłady to masła i oleje.
  • H jak humektanty – substancje wiążące wodę np. panenol, miód, kwas hialuronowy, pantenol i gliceryna.

Utrzymanie równowagi PEH pozwoli doprowadzić włosy do pożądanego stanu. Jest to sposób, który pozwala pamiętać o tym, aby w naszej pielęgnacji nie zabrakło niczego, co jest potrzebne zdrowym i lśniącym włosom.
Warto mieć na uwadze, że równowaga PEH nie oznacza stosunku 1:1:1 wymienionych grup składników. To, ile nasza skóra głowy i włosów będzie potrzebowała jest zależne od naszych osobistych predyspozycji i czynników.

Jak ustalić rodzaj posiadanych włosów?

Większość z nas nigdy nie zastanawiała się nad swoim typem włosów w bardziej niż podstawowym stopniu. Warto to jednak zrobić, bo pozwoli lepiej dobierać kosmetyki i troszczyć się o skórę głowy.
Rodzaj posiadanych włosów można rozpatrywać pod względem gęstości. Ten czynnik możemy zmierzyć kierując się liczbą pojedynczych pasm.
W przypadku rzadkiej gęstości można spodziewać się włosów od siebie oddalonych. Gdy mamy włosy o średniej gęstości, będziemy widzieli część skóry głowy. Skóra najbardziej jest przysłonięta w przypadku włosów gęstych.
Innym sposobem rozróżnienia typu włosów jest ich średnica. Aby określić, jakie mamy włosy na tej podstawie wystarczy je złapać.
Jeśli pod palcami wyraźnie czujemy włókno pojedynczych włosów, to znaczy, że włosy są dość grube. Jeśli włókna włosów nie czujemy, to znaczy, że włosy są bardzo cienkie.
Trzecim wyznacznikiem charakteru włosów jest porowatość. Im wyższa jest, tym więcej składników odżywczych włosy będą w stanie przyswoić z kosmetyków. Trzeba jednak pamiętać o ich ograniczeniu, bo duża liczba substancji może nieść ze sobą skutki uboczne.
Aby określić porowatość należy spojrzeć na swoje włosy w trakcie brania prysznicu i określić jak łatwo opadają. Jeżeli są skierowane do dołu, to oznacza wysoką porowatość. W przypadku niskiej porowatości, włosy utrzymują się na powierzchni. Po kąpieli długo schną, a na ich powierzchni pozostają krople wody. (Zobacz jak fryzjer damski Bielsko dobiera kosmetyki w zależności od posiadanego rodzaju włosów.)

Czego potrzebują nasze włosy?

Wiadomo, że nasze włosy potrzebują składników z trzech wymienionych grup PEH. Istotne jest to, aby w naszym organizmie znajdowały się wszystkie istotne składniki odżywcze, czyli witaminy i minerały. Ale zakładamy, że to mamy już zapewnione.
Poddając akronim PEH analizie możemy stwierdzać, że nasze włosy potrzebują po pierwsze emolientów, po drugie białek i po trzecie humektantów.
Emolienty są niezbędne do stworzenia warstwy okluzyjnej, która jest filtrem ochronnym powierzchni naskórka. Zadbanie o te składniki pozwala zapobiec utracie wody przez naskórek. Jest to konieczne do nawilżenia głowy.
Białka (proteiny) to budulec, z którego włosy i inne elementy ludzkiego ciała są zbudowane. W owłosieniu najważniejszy jest kolagen, elastyna, keratyna. Dobry kosmetyk powinien stymulować procesy syntezy tych białek.
Humektanty wiążą wodę, co w praktyce oznacza sprężystość i miękką fakturę włosów. To takie substancje, które uzupełniają lipidy w naskórku.

Jak czytać etykiety kosmetyków do włosów?

Są dwie rzeczy, które pozwalają upewnić się, że kosmetyk do włosów, z którego korzystamy przyniesie nam korzyści.
Po pierwsze szukajmy składników, które dany kosmetyk z naszej pielęgnacji wykluczają. Warto zrezygnować z produktów zawierających sztuczny wosk, parafina („mineral oil”), substancje z przedtroskiem „izo”, ozokeryt, formaldehyd, polikrylamid, wszystko co zawiera w nazwie „paraben” (to konserwanty). Najbardziej toksyczne dla włosów są silikony, rozpuszczalniki (PEG, PPG) i detergenty (SLS, SLES). Jeśli masz wątpliwości zawsze możesz poradzić się swojego fryzjera Bielsko-Biała, który z pewnością pomoże w doborze prawidłowych kosmetyków.
Co powinno się znaleźć w dobrym kosmetyku do włosów? Ekstrakty roślinne, ale tylko w niewielkiej ilości. Humuktanty takie jak mocznik, gliceryna, miód. Witaminy, które w tym przypadku pełnią formę antyoksydantu. Stężenie danego składnika można określić w prosty sposób: najwięcej jest tych, które są na początku listy, czytając od lewej strony.
Jak dobierać kosmetyki do rodzaju włosów?
Dobierając kosmetyki powinniśmy zwracać uwagę na kilka rzeczy:

  • gęstość włosów – im cieńsze są, tym mniejszą ilość kosmetyku powinniśmy przeznaczać do pielęgnacji,
  • porowatość – jeśli nasze włosy długo schną, to znaczy, że wystarczy kosmetyk o mniejszej intensywności działania,
  • kondycję – włosy w złej kondycji, po zabiegach stylizacyjnych, farbowaniu i częstym stosowaniu lokówek będą wymagały specjalnej terapii regenerującej oraz odżywek.

Pielęgnację należy dobierać w zgodzie z własną oceną tego jak szybko włosy się przetłuszczają. Producenci oferują dwa rodzaje kosmetyków: do włosów przetłuszczających się i włosów wysuszonych – w tych przypadkach zaleca się również regularne peelingi.
Kosmetyki w przypadku włosów farbowanych najlepiej dobierać z poradą stylisty, który określi strukturę oraz charakter włosów.